Recenzja książki: Krótka historia czasu - Stephen Hawking

Krótka historia czasu - Stephen Hawking

Krótka historia czasu - Stephen Hawking

Krótka historia czasu to popularna książka napisana przez Stephena Hawkinga, która została wydana w 1988 roku. Książka, która sprzedała się w ponad 10 milionach egzemplarzy, opisuje rozwój czasu i przestrzeni. Obejmuje tematy takie jak Wielki Wybuch i czarne dziury, a także jak teorie względności Einsteina wpłynęły na nasz pogląd na czas.

Krótka historia czasu - wrażenia z lektury

W Krótkiej historii czasu Stephen Hawking wyjaśnia, jak według niego działa wszechświat. Proponuje, aby wszechświat powstał 13,7 miliarda lat temu w wyniku wielkiego wybuchu i od tego czasu rozszerza się. Teoria ta opiera się na trzech filarach: przestrzeni, czasie i materii (lub energii). Przestrzeń jest uważana za absolutny początek rzeczy; jest tym, co oddziela jeden punkt od drugiego. Czas jest postrzegany jako seria chwil, które mogą być mierzone przez zegary lub kalendarze; jest to również przepływ wydarzeń we wszechświecie. Materia jest uważana za wszystko, co ma masę; składa się z atomów i innych cząstek, które są utrzymywane razem przez siłę elektromagnetyczną. Wreszcie, istnieje ciemna materia, która stanowi 95% materii we wszechświecie.

Stephen Hawking - geniusz

Zmarły Stephen Hawking był fizykiem i kosmologiem, który był najbardziej znany ze swoich przełomowych prac w dziedzinie fizyki teoretycznej - zwłaszcza z odkrycia promieniowania Hawkinga, zjawiska, które wyjaśniało, jak czarne dziury emitują energię i emitują cząstki. Hawking był również ceniony za swoje poglądy na temat przyszłości ludzkości i możliwości istnienia życia pozaziemskiego.

Po latach zmagań z chorobą neuronu ruchowego, Hawking zmarł w marcu 2018 roku w wieku 76 lat. Z ALS, czyli chorobą Lou Gehriga, żył od ponad 50 lat i nawet po diagnozie nie przestawał się forsować, by pogłębiać wiedzę naukową. Jest uważany za jednego z najważniejszych naukowców wszech czasów.

Krótka historia czasu - czy warto przeczytać?

W tej krótkiej książce autor próbuje wyjaśnić, czym jest czas i jak działa. Autor zaczyna od wyjaśnienia, że czas jest wynalazkiem człowieka i że jego celem jest śledzenie rzeczy, które dzieją się w danym okresie czasu. Następnie przechodzi do wyjaśnienia różnych sposobów, w jaki ludzie używają czasu, takich jak mierzenie go za pomocą zegarów i kalendarzy, a także używanie go do podejmowania decyzji i planowania przyszłości. Na koniec wyjaśnia, że czas nieustannie płynie do przodu, mimo że nie możemy tego zobaczyć. Chociaż jego wyjaśnienie czasu może wydawać się proste na pierwszy rzut oka, stanowi ono doskonałe wprowadzenie do jednego z najważniejszych pojęć współczesnej fizyki. Więc jeśli jesteś zainteresowany dowiedzeniem się więcej o czasie, ta książka może pomóc!

Ostatnie wpisy do artykułu

Krótka historia czasu - Stephen Hawking

Odwiedź Muzeum POLIN i poznaj historię Żydów Polskich

Jeśli chcesz poznać historię Żydów Polskich, wybierz się do Muzeum POLIN! Ten jedyny w swoim rodzaju historycz…

Więcej
Krótka historia czasu - Stephen Hawking

Muzeum Powstania Warszawskiego - zwiedzanie i nauka

Muzeum Powstania Warszawskiego poświęcone jest Powstaniu Warszawskiemu, zbrojnej walce z nazistowskimi Niemcam…

Więcej
Krótka historia czasu - Stephen Hawking

Dowiedz się więcej o ludzkim mózgu

Ludzki mózg składa się z miliardów neuronów. Neurony te komunikują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznyc…

Więcej
Krótka historia czasu - Stephen Hawking

Naucz się anatomii ludzkiego ciała

Anatomia to nauka o strukturze i funkcji części ciała, w tym szkieletów, mięśni, nerwów, naczyń krwionośnych i…

Więcej