Centralne Muzeum Włókiennictwa

Czasy industrialne kojarzą się wszystkim z maszynami, kłębami siwego dymu i manufakturami wypełnionymi robotnikami harującymi w pocie czoła. I słusznie. Teraz jednak nie trzeba wyobrażać sobie tego wszystkiego, ponieważ wystarczy przestąpić próg zrewitalizowanej kotłowni dawnej fabryki Ludwika Geyera. Przenieś się do XIX i XX wieku, zobacz jak rzeczywiście wyglądała praca w łódzkim przemyśle włókienniczym! Ekspozycja znajdująca się w Kotłowni to niesamowita opowieść dla zwiedzających przeprowadzona za pomocą najnowszych technologii. W salach wystawowych ujrzysz historię przemysłu włókienniczego i jego ewolucję, a także prawdziwe znaki tamtych czasów, czyli pracującą maszynę parową, żakard – mechanizm stosowany w krosnach tkackich i maszynach dziewiarskich albo selfaktor, czyli maszynę do produkcji przędzy. Wszystko porusza się, łomocze i gwiżdże, ożywa dzięki wyświetlanym filmom oraz animacjom. Zwiedzania Kotłowni dostarczy Ci unikalnego połączenia nauki z zabawą. Tylko w tym miejscu sam doświadczysz, jak wyglądała praca w warsztacie włókienniczym poprzez segregację surowców niezbędnych do wytworzenia tkanin, a następne samych tkanin. Będziesz miał okazję również wyhaftować wirtualnie swój wzór na serwetce i ułożyć gobelin z puzzli. Na specjalnym, dotykowym stole zaprojektujesz własną tkaninę i udostępnisz ją w mediach społecznościowych. Natomiast najmłodsi mogą pograć w wirtualny mecz kłębkiem włóczki. Na zakończenie kilkugodzinnej zabawy możesz zrobić pamiątkowe, pocztówkowe zdjęcie na tle Białej Fabryki, a wykonaną widokówkę przesłać internetowo swojej rodzinie lub znajomym.

Wskazówki

Konieczna wcześniejsza rezerwacja: tak, 7 dni w przypadku zwiedzania grupowego Wejście o określonych godzinach (np. o pełnej godzinie): tak, o pełnych godzinach Godzina ostatniego wejścia na ekspozycję (zamknięcie kas): Bilety można zakupić w kasie najpóźniej na pół godziny przed zamknięciem muzeum. Maksymalna liczba osób przebywająca na ekspozycji jednocześnie: nieokreślona. Limit wiekowy wstępu: nie, ale zwiedzanie ekspozycji przez dzieci, które nie ukończyły 13 lat może się odbywać wyłącznie pod opieką opiekunów, z wyłączeniem sali edukacyjnej. Przystosowanie ekspozycji dla osób niepełnosprawnych: muzeum przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo: windy, toaleta. Organizowane wydarzenia specjalne: Geyer Music Factory – cykl koncertów odbywających się w sezonie wakacyjnym na dziedzińcu Białej Fabryki (tamże od 2009), Festyn „Niedziela u Geyera” – kwiecień, Noc Muzeów – maj.

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne Wt - Śr: 9.00 - 17.00 Czw – Sob: 12.00 - 19.00 Niedziela: 9.00 - 17.00

Ceny biletów:

Bilet indywidualny na jedną wystawę czasową lub stałą lub na wystawy w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej Normalny: 10 zł Ulgowy: 6 zł Bilet na wszystkie wystawy Normalny: 12 zł Ulgowy: 8 zł Bilet na warsztaty* Normalny: 12 zł Ulgowy: 8 zł Bilet na wydarzenia* (lekcje, wykłady) Normalny: 6 zł Ulgowy: 4 zł Oprowadzanie kuratorskie w cenie biletu indywidualnego na jedną wystawę Normalny: 10 zł Ulgowy: 6 zł Oprowadzanie z przewodnikiem (grupa od 10 do 30 osób) Normalny: 15 zł Ulgowy: 10 zł Miejska Karta Seniora Bilet na wszystkie wystawy, bilety na wystawy oraz wydarzenia towarzyszące – bilet w cenie ulgowej Łódzka Karta Dużej Rodziny, Wojewódzka Karta Rodzin Wielodzietnych, Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny Bilet na wystawy dla osoby dorosłej: 50% zniżki Bilet na wystawy dla dzieci i młodzieży: 50% zniżki * W czwartki na wystawy stałe wstęp jest bezpłatny (zwiedzanie bez asysty pracownika Działu Edukacji). Wstęp do muzeum interaktywnego KOTŁOWNIA dla dzieci i młodzieży do 16 roku życia kosztuje 1 zł.

Darmowy dzień: Czwartek

Adres:

Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282, 93-034 Łódź
Strona internetowa
Profil Facebook

To apply for this job email your details to msmialkowski@landbrand.pl