Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i funkcjonuje nieprzerwanie, jednak już wkrótce zyska ono nową imponującą siedzibę projektu warszawskiego biura architektonicznego WXCA. Nowy budynek oznacza jednocześnie nowoczesne ekspozycje i ciekawszy sposób dotarcia do odbiorcy.

Muzeum Wojska Polskiego stanie w środku Cytadeli na warszawskim Żoliborzu, a wraz z budynkiem Muzeum Historii Polski stanowić będą wspólny kompleks. Całość inwestycji realizowana jest w oparciu o projekty biura WXCA.

Wszystkie zbiory Muzeum zostaną przeniesione do nowych obiektów w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej w 2020 roku. Otwarcie jednak ma nastąpić szybciej.

Małopolskie Centrum Nauki

Nauka i edukacja, podkreślenie regionalnej tożsamości i potencjału Małopolski to główne cele jakie stawia sobie Małopolskie Centrum Nauki. Otwarcie przewidziane jest na 2022 rok, jednak już dziś możemy podziwiać projekt architektoniczny obiektu, trwają prace koncepcyjne wystaw i ekspozycji.

W drodze konkursu architektonicznego wybrano projekt budynku Małopolskiego Centrum Nauki autorstwa Edzard Schultz i Anny Stryszewskiej-Słońskiej z biura Heinle, Wisher und Partner Architekci sp. z o.o.  Obiekt ma przypominać samolot wznoszący się do lotu, a jego projekt wybrany został spośród setki zgłoszeń.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Otwarcie muzeum planowane jest na 2019 rok. Ma ono stanowić nowoczesną przestrzeń wystawienniczą skłaniającą do twórczej refleksji na temat polskiego patriotyzmu i współczesnej historii Polski.

Projekt Muzeum opracowała katowicka pracownia M.O.C. Architekci. Trwają już także prace nad aranżacją wystawy stałej.

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji

W 2020 roku pierwsi goście przekroczą próg nowoczesnego muzeum połączonego z parkiem rozrywki. Ekspozycje Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej będzie funkcjonować na bazie materiałów Studia funkcjonującego od 1974 roku.

Zapowiada się prawdziwa gratka zarówno dla dzieci, ale także dla ich rodziców. Na słynnych bajkach wychowało się kilka pokoleń!

Projekt budynku autorstwa pracowni NIZIO Design International w założeniach łączy zabudowania historyczne z nowoczesną architekturą.

Centrum Szyfrów Enigma

Centrum Szyfrów Enigma powstanie w miejscu historycznego oddziału szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gdzie pracowali Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. To tutaj  słynni matematycy złamali szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Na 1000 metrowej powierzchni ekspozycje przygotowuje krakowska firma New Amsterdam. Historię wybitnych kryptologów mamy poznać pod koniec 2019 roku.

Muzeum Historii Polski

Budynek Muzeum Historycznego Polski zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA powstanie w zespole muzealnym, do którego należeć będzie już istniejące Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawa stała Muzeum, która ma być jedną z największych przestrzeni wystawienniczych w kraju, ma opowiadać 1000 lat naszej historii przy wykorzystaniu zarówno oryginalnych zabytków, jak  i scenografii i multimediów.

Morskie Centrum Nauki

Nauka jest niezmierzonym morzem inspirującej wody. Prof. Jerzy Stelmach

Morskie Centrum Nauki im prof. Jerzego Stelmacha ma powstać do 2021 roku i stać się sercem kulturalnym i turystycznym Szczecina, a nawet całego województwa zachodniopomorskiego.
Budynek przypominający kadłub statku pomieści w holu wejściowym planetarium 4D. Wystawy stałe Morskiego Centrum Nauki mają stanowić spójną opowieść o morskiej przygodzie i morzu w ramach 5 stref tematycznych:
– Cała naprzód! (budowa i ruch statków).
– Ratunku, S.O.S. (życie rozbitka).
– Którędy do Indii? (nawigacja, zjawiska globalne).
– Marynarze i szczury lądowe (życie i praca na morzu).
– Chlap! (wodny plac zabaw dla dzieci).
W założeniach Centrum Nauki ma być otwartą przestrzenią publiczną wykorzystywaną na potrzeby imprez plenerowych.

Muzeum Pamięci Sybiru

Powstające Muzeum ma uchronić od zapomnienia dzieje konkretnych osób i ich przeżyć, a także przekazać przyszłym pokoleniom pamięć o Sybirze jako symbolu carskich i stalinowskich represji.  Niezwykle ważna placówka o międzynarodowej skali oddziaływania.

Projekt przestrzeni muzealnej opracowany przez pracownię architektoniczną Arkon Jana Kabaca zakłada zachowanie oryginalnego wojskowego budynku magazynowego w niezmienionej, lecz odświeżonej formie. Tu znajdować się będzie zasadnicza część wystawiennicza.  Sale konferencyjne, biblioteka, sale edukacyjne, kawiarnię i całe zaplecze Muzeum mieścić się będzie w nowo zaprojektowanej, surowej bryle z betonu i szkła. Otwarcie zaplanowano na 2020 rok.