Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego mleko jest białe lub chcieliście dociec, skąd się wzięły dziury w serze – pędźcie do Grajewa! Tam z pewnością poznacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

W interaktywnym Muzeum Mleka zwiedzający mają okazję przekonać się, jak przez wieki wykorzystywano mleko w żywieniu, kosmetyce, medycynie oraz sztuce. Odważni mogą spróbować swoich sił w ręcznym dojeniu krowy, a dociekliwi szczegółowo prześledzić drogę mleka od indywidualnego rolnika do bezpośredniego odbiorcy mlecznych przetworów. Starszym z pewnością przypadnie do gustu nostalgiczna podróż do lat PRL-u, gdzie bary mleczne były elementem państwowej polityki.

Wszystkie elementy ekspozycji zostały zaprojektowane tak, by z jednej strony zachęcić zwiedzających do poszerzania wiedzy, a z drugiej – zagwarantować rozrywkę dla całej rodziny. Na koniec zwiedzania chętni mogą wziąć udział w multimedialnym quizie i wygrać drobny upominek.

Znakiem rozpoznawczym Muzeum jest pluszowa Krówka Matylda, która zaprasza dzieci do zwiedzenia ekspozycji oraz udziału w sobotnich, cyklicznych spotkaniach.

JUŻ TERAZ MOŻESZ PRZECZYTAĆ NA BLOGU RELACJĘ Z NASZEJ WIZYTY!

Muzeum Ognia

Dzięki śmiałej i oryginalnej bryle obiektu z pewnością można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej unikatowych muzeów w całej Europie. Serwis architektoniczny Contemporist umieścił je w gronie 13 najciekawszych tego typu placówek świata. Doceniono nawiązania do tragicznej historii Żor,  kilka razy  doszczętnie zniszczonych przez pożary.  Ekspozycja poświęcona jest wieloaspektowemu spojrzeniu na ogień – od czasów prehistorycznych, aż po współczesność.

W Muzeum Ognia każdy widz od samego początku zachęcany jest do aktywności – nawet sam bilet wstępu jest formą quizu rozwiązywanego podczas wizyty. Edukacja i rozrywka spójnie przenikają się na każdym kroku, a zagadnienia prezentowane są w formie umożliwiającej samodzielną interakcję z eksponatem. Każdy element można dotknąć, poruszyć W trakcie wędrówki po pomieszczeniach napotkamy na jaskiniowców, próbujemy wywołać ogień i zapalić znicz olimpijski. Nie brakuje okazji do przekonania się o ogromnej sile żywiołu oraz poznania sposobów ugaszenia pożaru. Jedną z największych atrakcji jest ściana ognia, przez którą zwiedzający mogą przejść. Dla bardziej refleksyjnych gości przygotowano tzw. obszar duchowości, szeroko zgłębiający kulturowe aspekty ognia i ich znaczenie. Pasjonatów zagadnień naukowych, związanych z ogniem, ucieszy wiele aktywności w laboratorium entuzjastycznego profesora Pożogi, które aż roi się od stanowisk, umożliwiających zdobycie wiedzy poprzez eksperymenty.

ARCHITEKTURA

 

PROJEKT BUDYNKU: OVO ARCHITEKCI, BARBARA GRĄBCZEWSKA, OSKAR GRĄBCZEWSKI,
WSPÓŁPRACA: BEATA KOSOK, MARTA MUSIAŁ, AGNIESZKA KRZYSZTONEK, MARTYNA WOJTUSZEK
PROJEKT: 2009 -2013 | REALIZACJA: 2010-2015
PROJEKT EKSPOZYCJI: AD VENTURE MULTIMEDIALNE MUZEA
KOSZT REALIZACJI: 7,4 MLN ZŁ, W TYM PONAD 5,1 MLN ZŁ Z REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Najpierw była forma.

Niezwykły kształt budynku Muzeum Ognia powstał w wyniku trudności, które napotkali architekci na działce przeznaczonej pod budowę obiektu mającego w założeniach stać się wizytówką Żor. Analiza możliwości zabudowy, po uwzględnieniu obszarów ochronnych, sieci uzbrojenia i słabej nośności gruntu, doprowadziła architektów do bardzo nieregularnego kształtu, który wydawał się niemożliwy do funkcjonalnego zagospodarowania. Takie trudności prowadzą najczęściej do bardzo kreatywnych rozwiązań. I tak stało się w tym przypadku. Poszukiwania zaprowadziły architektów do historii miasta. Żory powstały na miejscu spalonego lasu, nękane licznymi pożarami, w tym najtragiczniejszym w skutkach w 1702, kiedy w ogniu zginęła połowa mieszkańców miasta. Sam źródłosłów nazwy miasta oznacza żar, pogorzelisko. Te fakty pozwoliły zobaczyć w skomplikowanym zarysie obszaru pod zabudowę pełzający ogień, który stał się podstawą całego projektu. Forma budynku zadecydowała o funkcji. Materiały miały zwizualizować żywioł. Ściany budynku pokryto ognistą miedzią, z kolei czarne posadzki i ściany wewnętrzne symbolizować mają wypalenie. Miedziana elewacja została dodatkowo pokryta lakierem HDP, by powstrzymać patynowanie i podkreślić grę światła. Jest ogień. Dosłownie i w przenośni.

Projekt został doceniony na arenie krajowej i międzynarodowej. Znalazł się w finale konkursu „Życie w architekturze” w 2015 roku promującego architekturę miejską, a także liczne nominacje w prestiżowych konkursach, w tym:
– do nagrody Miesa van der Rohe w 2017 roku;
– do nagrody SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) za najlepszy budynek w Polsce w 2016 roku;
– o tytuł Architektury Roku Województwa Śląskiego w 2016 roku;
– o tytuł „Nowych 7 cudów Polski” – nominowany przez National Geographic.

Centrum Nauki Experyment

Nauka to tak niebywale szeroki świat wiedzy i zagadnień. Tak szeroki, że czas ludzkiego życia i „jeden dzień” dłużej nie starczyłoby do poznania choćby jego ułamka. Co jeśli jednak jest miejsce, które stara się to uczynić w ciągu kilku godzin? Poznaj Centrum Nauki Experyment w Gdynii.

Gdyńskie centrum nauki to prawie 200 interaktywnych eksponatów, 7 wystaw stałych, prezentacje czasowe, wiele prowadzonych warsztatów oraz zajęć edukacyjno-dydaktycznych. Poznaj świat fizyki bez zbędnych liczb, wzorów, statystyk i wykresów. Odkryj tajemnice drzemiące w wodnym świecie, zgłębiaj zagadki ludzkiego ciała i zakochaj się w świecie przyrody. To wszystko czeka na Ciebie w Centrum Nauki Experyment!

Każda z wystaw stałych oferuje inne doznania oraz prezentuje inne treści dla zwiedzających. Ty sam wybierasz drogę zwiedzania i zgłębiasz tajniki eksponatów, które najbardziej Cię interesują. Wiele możliwości, żadnych ograniczeń. Poznawanie świata przyrody czy wodnego odbywa się prawie bezpośrednio, możesz w końcu na wszystko spojrzeć nawet oczami zwierząt… Zakręcone, prawda? Ale to nie wszystko, bo centrum nauki w Gdyni to nie tylko ekspozycje multimedialne i interaktywne. To przede wszystkim miejsce popularyzacji nauki za pośrednictwem ciekawie prowadzonych zajęć, wykładów i warsztatów uzupełniających edukację formalną. Nie będziemy więcej zdradzać, przekonaj się ile może Tobie zaoferować to wspaniałe miejsce!

JUŻ TERAZ MOŻESZ PRZECZYTAĆ NA BLOGU RELACJĘ Z NASZEJ WIZYTY!

Hevelianum

Poznaj fascynujący świat nauki! Tutaj każdy może być naukowcem, a do eksperymentowania i odkrywania wystarczy odrobina chęci… Ponadto Hevelianum to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie przypadków zaadaptowania dawnych obiektów inżynierii wojskowej na rzecz działalności edukacyjnej i muzealnej. Z gdańskiego centrum nauki z pewnością byłby dumny nawet sam Jan Heweliusz!

Odrestaurowany kompleks Góry Gradowej skrywa interaktywne wystawy o tematyce związanej z astronomią, fizyką, przyrodą, matematyką i historią. Poznasz tu naukowe zagadnienia poprzez zabawę i samodzielnie wykonywane doświadczenia – każdy, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego! Wybierz się w podróż na wystawie „Dookoła świata”, ujrzyj południowoamerykańską amazońską puszczę albo antarktyczną zorzę polarną. Przenieś się do przeszłości na wystawie historycznej „Wehikuł czasu – zabawy z historią”, poczuj niemalże swąd palącego się czarnego prochu i poznaj historię Fortu Góry Gradowej, w którym znajduje się centrum. Mało? Na wystawie „Z energią!” poznasz tajniki wytwarzania energii, a nawet wytworzysz ją sam. Na „Łamigłówce” rozwiążesz matematyczne zagadki. Na najmłodszych czeka wspaniała zabawa w Laboratorium Pana Kleksa. W Hevelianum nie zaznasz  ani krzty nudy!

PRZECZYTAJ NA BLOGU O NASZEJ WIZYCIE W LABORATORIUM PANA KLEKSA! 

I Z HEVELIANUM.

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

Czy wiesz dlaczego elektrownie wiatrowe powstają nad morzem? Jak powstaje paliwo do samochodu? Ile trzeba energii elektrycznej, aby zasilić domową żarówkę? Możesz zadawać sobie mnóstwo pytań, ale odpowiedzi na nie znajdziesz w jednym miejscu – Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Tutaj obcowanie z nauką staje się kreatywną formą spędzania czasu!

Tematem wiodącym wystawy znajdującej się w placówce ECN jest energia. Ekspozycja składa się 28 interaktywnych stanowisk, na których można samodzielnie eksperymentować. Wystawa została podzielona na trzy strefy o nazwach: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Trafisz tu np. na wielki kołowrót o wadze ponad 750 kilogramów, który przypomina kombajn górniczy. Aby go uruchomić, należy wykorzystać siłę ludzkich mięśni.

W obiekcie znajdują się też inne atrakcje. Można skorzystać z laboratorium „Generator Mocy” znajdującego się wewnątrz specjalnej kapsuły. Jest to miejsce, w którym podczas warsztatów popularnonaukowych możesz przeprowadzać m.in. eksperymenty chemiczne, fizyczne i biologiczne z pomocą i pod nadzorem edukatorów. Tutaj organizowane są także urodziny, spotkania, kursy, prezentacje. Świat nauki poznasz też w kinie, w którym wyświetlane są filmy w technologii 3D oraz w zewnętrznym ogrodzie z wieloma interaktywnymi atrakcjami, na przykład trampolinami, karuzelami, tyrolką czy równoważnią.

Przeczytaj naszą relację na blogu!

Park Nauki i Rozrywki

Chcesz zobaczyć jak wielkie były dinozaury, jesteś ciekaw jak wygląda praca paleontologa, albo masz ochotę na podróż w czasie? Wszystkie te atrakcje to tylko część z rozmaitych aktywności dostępnych w Parku Nauki i Rozrywki. Odwiedź jedyne na świecie muzeum zlokalizowane nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym i zobacz jak żył prehistoryczny człowiek!

Już z oddali zwiedzających intryguje budynek multimedialnego Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym poznasz swoich przodków i fascynującą historię świata. Nowoczesna bryła architektoniczna to nic innego jak stacja dokująca dla statków kosmicznych, które zabierają turystów w długą podróż w czasie. Wyposażony w wirtualny hełm ruszysz w wyprawę składającą się z trzech etapów. Najpierw obfitujący  w gry i zabawy hol – poczekalnia oczekujących na odlot, a następnie prom kosmiczny, który wyniesie Ciebie na orbitę okołoziemską. Na koniec odwiedzisz wehikuł czasu, będący wyprawą z przewodnikiem po prehistorycznych czasach. Wtedy zobaczysz jak na przestrzeni tysiącleci zmieniał się człowiek, jego narzędzia i umiejętności. Dowiesz się, kim jesteśmy i jak przebiegała nasza ewolucja.

Druga część kompleksu to Jurapark – największy tego typu park tematyczny w Europie. Możesz przejść się ścieżką tematyczną, posłuchać opowieści przewodnika i obejrzeć aż 200 modeli 70 gatunków dinozaurów naturalnej wielkości. Możesz też wybrać się w podróż tunelem czasu przez miliardy lat istnienia Wszechświata, zwiedzić Pawilon Paleontologiczny z prawdziwymi szczątkami prehistorycznych gadów i Prehistoryczne Oceanarium, w którym staniesz oko w oko z ogromnym megalodonem. W ofercie Juraparku jest także park rozrywki, plac zabaw, Kino Emocji Cinema 5D, warsztaty paleontologiczne i lekcje muzealne.

Zoom Natury

Szukasz inspiracji i wytchnienia? Brak Ci kontaktu z przyrodą, której ciężko doszukać się w zatłoczonych metropoliach? Masz dość nieczystego powietrza, hałasu, zgiełku? A może zwyczajnie chcesz poznać coś nowego? Już nie musisz dalej szukać, bo ZOOM Natury PRZYBLIŻY Ci dokładnie to, czego potrzebujesz.

Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca. Jest jedyne w swoim rodzaju. Idealna synergia między tym, co ludzkie, a tym, co dała matka natura. To właśnie Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Na 10 hektarach powierzchni człowiek ciekawy świata odnajdzie tu wszystko, czego potrzebuje. To również fantastyczne miejsce dla rodzin z dziećmi, którzy pragną rozsądnie wykorzystać swój czas wolny.

Na terenie Zoomu Natury odnaleźć można inspirujący park rekreacyjny, szeroką na 500m plażę piaszczystą nad Zalewem Janowskim, pasaże spacerowe z fontannami, bulodrom, ścieżki rowerowe, a nawet zewnętrzne siłownie. Jakby tego było mało, park zrzesza największy park linowy w kraju oraz kilka jednostek edukacyjno-laboratoryjnych. Każda funkcjonuje w oparciu o konkretną dziedzinę tematyczną, jak np. „Runo Leśne”, „Awifauny i Troposfery”, a także „Energia i Recykling”, wyjaśniając odwiedzającym problematykę badawczą. Całość podsumowują kawiarenki, sala kinowa, oferta edukacyjna dla młodzieży i dorosłych oraz baza noclegowa chcąca ugościć ludzi, dla których kilka godzin zwiedzania parku to zdecydowanie za mało.

ARCHITEKTURA

PROJEKT BUDYNKU: NIZIO DESIGN INTERNATIONAL
PROJEKT: 2013 | REALIZACJA: 2015
PROJEKT EKSPOZYCJI: NIZIO DESIGN INTERNATIONAL
KOSZT REALIZACJI: 21,3 MLN ZŁ, DOFINANSOWANIE Z UE: OK. 14 MLN ZŁ

Architektura wtopiona w naturę

Pierwsza w Polsce interaktywna placówka poświęcona środowisku naturalnemu i ekologii to łącznie 6 obiektów, w których mieszczą się m.in. nowoczesne laboratoria oraz ekspozycje multimedialne. Kompleks zlokalizowany jest na ponad 10-hektarowej powierzchni nad zalewem – całość została tak zaprojektowana, aby maksymalnie podporządkować architekturę naturze i wykorzystywać maksymalnie dużo ekologicznych technologii.

Na szczególną uwagę zasługują zastosowane w projekcie materiały: tam, gdzie tylko było możliwe użyto naturalnych lub recyklingowych surowców. Ściana z odpadów, instalacje elektryczne z puszek czy mozaika z odzyskanego szkła to tylko kilka z przykładów wtórnego użycia odpadów. Jako ozdobne elementy wnętrza służą na przykład lokalne kamienie i pnie różnych gatunków drzew. Ponadto we wszystkich budynkach zainstalowane zostały pompy ciepła pozwalające na ograniczenie zużycia surowców takich, jak gaz czy oleje opałowe, a ciepła woda używana w pomieszczeniach sanitarnych pochodzi wytwarzana jest z użyciem paneli solarnych i fotowoltaicznych.

Konstrukcja kompleksu jest bardzo dynamiczna – żelbetowa forma zwieńczona drewnianym, ażurowym zadaszeniem  symbolizuje las. Całość ma sprawiać wrażenie, jak gdyby poszczególne obiekty wyrastały z ziemi, a pokrywające je pnącza sprawić, że idealnie wtapiają się w otaczający krajobraz i zespalają z nim. Dach budynku wyposażony w elementy małej architektury jest wykorzystywany jako miejsce wypoczynku, mogące także pełnić funkcję punktu widokowego. „Chcieliśmy stworzyć nowoczesny obiekt, w którym zabawie i rekreacji towarzyszy nauka, zdobywanie wiedzy o bogactwie przyrody. Kubatury zostały zaprojektowane tak, by nie dominowały nad otoczeniem. Sprawiają wrażenie wtopionych i scalonych z niezwykłym naturalnym krajobrazem okalającym wody Zalewu Janowskiego. Ideą było wykorzystanie potencjału i kontekstu miejsca, które jest całkowicie zanurzone w naturze, przyjazne jej i zwiedzającym” – mówi Mirosław Nizio, szef pracowni Nizio Design International.

Zoom Natury otrzymał następujące nagrody:
– nagroda dla najlepszego w Europie obiektu typu Leisure Architecture – konkurs International Property Awards
– nagroda w plebiscycie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich 2015 w kategorii Edukacja

Multimedialne Muzeum na Klifie

Mówi się, że dawno, dawno temu trzęsaccy rybacy uwięzili w kościele przy plaży córkę Króla Bałtyku. Królewna z tęsknoty za morzem zmarła, a jej ojciec przysiągł zemstę. Od lat na jego rozkaz fale kawałek po kawałku zabierają brzeg w Trzęsaczu. Wola króla ma się wypełnić się całkowicie, gdy ostatnia część kościoła runie… Dziś z średniowiecznego kościoła w Trzęsaczu pozostała samotna ściana na klifie, a ruiny przyciągają turystów z całego świata.

Multimedialne Muzeum na Klifie to nowoczesna, bazująca na nowych technologiach atrakcja turystyczna, położona 50m od ruin kościoła. Przygotowano tu nowoczesną, multimedialną ekspozycję stanowiącą swego rodzaju podróż w czasie. Multimedialne elementy są świetnie zgrane – oddziałują na wszystkie zmysły odwiedzających, przenosząc ich do świata łączącego naukowe fakty z baśniowymi motywami.

Skomponowana przez specjalistów ekspozycja jest rozmieszczona w 4 audiowizualnych salach: geograficznej, bajkowej, historycznej i legendarnej. Za pomocą nowoczesnych technologii opowiadana jest historia ruin Kościoła w Trzęsaczu oraz tajemnicza legenda Zielenicy. Zwiedzający mają okazję poznać znaczenie 15. południka, na którym położony jest Trzęsacz i zobaczyć jak na przestrzeni wieków toczy się walka człowieka z żywiołami. Każda sala wypełniona jest projekcjami wprowadzającymi w nastrój danych wydarzeń. Ekspozycję uzupełniają makiety, pocztówki oraz autentyczne pozostałości z kościoła takie jak klamka, czy drewniane belki stropowe. Prezentacja została skomponowana przez europejskich specjalistów i dostosowana jest dla zwiedzających w każdym wieku. Wizyta w Multimedialnym Muzeum w Trzęsaczu to doskonała propozycja dla przedszkoli, szkół, grup zorganizowanych i turystów indywidualnych.

JUŻ TERAZ MOŻESZ PRZECZYTAĆ NA BLOGU RELACJĘ Z NASZEJ WIZYTY!

Centrum Nauki Kopernik

Szukasz obiektu unikalnego w skali europejskiej? A może szukasz inspiracji do zdobycia nowej wiedzy, nowych doświadczeń? Masz wiele pytań odnośnie nauki i do dziś nie znasz na nie konkretnej odpowiedzi?

Jesteś, zatem w dobrym miejscu, bo Centrum Nauki Kopernik ma Ci wiele do zaoferowania i tylko od Ciebie zależy „ile z tego weźmiesz”!
W centrum Kopernika znajdziesz 6 stałych wystaw (jak i również czasowe), co daje ponad 400 eksponatów pogrupowanych tematycznie, a całość zazębia profesjonalnie dobrana oprawa multimedialna i interaktywna. Ty decydujesz, w jaki sposób poruszasz się po obiekcie i co chcesz poznać, chociaż zawsze możesz skorzystać ze stałej ścieżki zwiedzania lub z pomocy animatorów.
Centrum zaznajomi Cię za pośrednictwem interaktywno-multimedialnych rozwiązań z zakresunauk dotyczących ruchu w ujęciu fizyki, człowieka oraz otaczającego go świata, historii ludzkości, jak i zjawisk psychologicznych, a także socjologicznych. To jednak tylko niektóre atrakcje, które czekają na odwiedzających.

Brama Poznania ICHOT

Początków historii Państwa Polskiego należy szukać u źródeł, czyli w Wielkopolsce. Brama Poznania stanowi dosłownie i w przenośni portal, po przekroczeniu którego poznaje się miasto Poznań i katedralną wyspę – Ostrów Tumski. Odwiedź pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa i przekonaj się na własne oczy, że zdobywanie wiedzy może być świetnym sposobem odpoczynku!

Narracyjna ekspozycja uświadamia jak długą historię ma Ostrów Tumski. Ponad tysiącletnie dziedzictwo zostało przedstawione w przystępnej multimedialnej formie. Trzy ścieżki: indywidualna, dla grup zorganizowanych i edukacyjna dla rodzin z dziećmi obfitują w ciekawe fakty i rozmaite aktywności, w które odbiorca może zaangażować się podczas zwiedzania. Chronologiczny oraz tematyczny podział na cztery części: GRÓD, WODA, ZŁOTO, WITRAŻ, dostarcza  przede wszystkim kompleksowej wiedzy na temat wyspy tumskiej, ale także wielu doznań estetycznych. Istotnym elementem opowieści jest światło, które rozprasza się i emanuje na ekspozycji, pełniąc jednocześnie rolę symbolicznego przewodnika. Całość pozwala zanurzyć się w realia wydarzeń, które na przestrzeni ponad tysiąca lat kształtowały Ostrów Tumski. Multimedialne prezentacje, interaktywne stanowiska, wizualizacje, makiety i projekcje filmowe pomagają widzą w doświadczeniu prezentowanych zagadnień wszystkimi zmysłami.

Brama Poznania to także miejsce odpoczynku i spotkań. Oprócz wystawy stałej oraz wystaw czasowych organizowanych jest wiele przedsięwzięć mających na celu aktywizację lokalnej społeczności, wzmacnianie poczucia przynależności do otoczenia czy też kreatywne spędzanie wolnego czasu. Warte szczególnej uwagi są także walory architektoniczne budynku – charakterystyczny modernistyczny gmach główny połączony kładką ze zrewitalizowaną Śluzę Katedralną (pozostałość pruskich fortyfikacji) metaforycznie łączy przeszłość z przyszłością. Poprzez zastosowane rozwiązania architektoniczne (szczeliny, ścieżki) widz zdaje się być prowadzony tak, aby nie umknęły mu najciekawsze widoki Ostrowa Tumskiego – dzięki temu obiekt staje się otwarty na otaczającą go autentyczną przestrzeń dziedzictwa.

JUŻ TERAZ MOŻESZ PRZECZYTAĆ RELACJĘ Z ICHOT NA BLOGU!

ARCHITEKTURA

PROJEKT BUDYNKU: AD ARTIS ARCHITECTS EMERLA, JAGIEŁŁOWICZ, WOJDA
PROJEKT: 2009 | REALIZACJA: 2011-2014
PROJEKT EKSPOZYCJI: TEMPORA (BELGIA)
KOSZT REALIZACJI: 98,9 MLN ZŁ – 60% DOFINANSOWANO Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU ROZWOJU REGIONALNEGO

 Z betonu i szkła.

Surowa monolityczna bryła z betonu zawieszona nad brzegiem Cybiny to jeden z ważniejszych i ciekawszych architektonicznie budynków Poznania. Nowoczesna forma miała stanowić tło dla historycznej zabudowy Ostrowa Tumskiego, prowadzić z nią dialog i nie pozwalać o niej zapomnieć. Katedra, znajdująca się na przeciwległym brzegu Cybiny stanowi niejako pierwszy i najważniejszy „eksponat”, który zwiedzający zobaczą w muzeum. Kręta, ascetyczna ścieżka prowadząca do drzwi Bramy Poznania prowadzi w szczelinę, której zwieńczeniem jest przepięknie skadrowany obraz Katedry Poznańskiej. Jak mówią sami architekci: Poprzez szczelinę widokową rozcinającą budynek obraz Katedry towarzyszy nam od samego początku od wejścia do budynku do końca zwiedzania zmieniając swoją perspektywę dzięki kładkom szklanym wznoszącym się i zbliżającym do Katedry w miarę oglądania ekspozycji.
W założeniu pracowni Ad Artis Architekts bryła ICHOTu miała być znakiem czasu, w którym powstała. I tak się stało. Budynek z betonu i szkła doskonale wpisuje się we współczesne trendy. Całość jest bardzo spójna w swojej surowości nie konkurując z otoczeniem, a jednak stanowiąc mocny akcent. To budynek z betonu i światła – mówią jego architekci.
Ważnym elementem całości jest wykonana ze stali i szkła kładka nad rzeką Cybiną łącząca nowoczesny budynek ICHOTu z historycznymi zabudowaniami Ostrowa Tumskiego. Doskonały mariaż nowego ze starym.

Architektura Bramy Poznana została wielokrotnie doceniona szeregiem wyróżnień:
– nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za 2013 rok;
– nominacja do nagrody architektonicznej Mies van der Rohe Avard, 2014 rok;
– nagroda główna w konkursie „Polski Cement w Architekturze 2013”;
– 2 miejsce w plebiscycie architektonicznym na najpiękniejszy polski budynek „Bryła Roku 2013”;
– tytuł jednego z „7 Nowych Cudów Polski” w plebiscycie National Geographic Traveler, 2014 rok (5 miejsce);
– nagroda w ogólnopolskim konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej na Najlepszy Produkt Turystyczny w kategorii obiekt turystyczny 2014 (październik 2014);
– wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na najlepszy publiczny projekt budowlany organizowany przez niemiecką Fundację Lebendige Stadt (wrzesień 2015);
-nagroda w VIII edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii obiekt turystyczny 2015 (wrzesień 2015).