Wystawa Przyrodnicza Pałac Poledno

Wystawa mieści się w zrewitalizowanym kompleksie pałacowo-parkowym, w budynku inspirowanym szachulcową architekturą tradycyjnej stodoły. W jej czterech przestronnych salach ukryty jest prawdziwy skarb – multimedialna ekspozycja prezentująca faunę pięciu kontynentów.  Dzięki spektaklowi światło-dźwięk odbędziecie tam podróż dookoła świata podczas której poznacie 145 gatunków zwierząt.  Waszymi przewodnikami będą znani polscy aktorzy, których głosy opowiedzą Wam o przyrodzie bliższej i dalszej. Przygotowano dwie zróżnicowane narracje: dla dzieci i dorosłych. O zwierzętach Afryki dzieciom opowie niezrównany Jarosław Boberek, z kolei dorosłych gości oprowadzi głos Andrzeja Ferencego. W podróż po obu Amerykach zabierze Was Artur Barciś.  Jedyny z swoim rodzaju Piotr Fronczewski przeniesie odwiedzających młodych gości do świata zwierząt Azji, a w rolę narratora dla dorosłych podróżujących po tym kontynencie wcielił się Krzysztof Damięcki. Gatunki zwierząt europejskich przedstawi młodszym odbiorcom Krzysztof Tyniec, starszym Wiktor Zborowski. Słowem kultowi polscy aktorzy zapewnią opowieść na najwyższym poziomie emocji i pozwolą odbyć podróż do odległych zakątków Ziemi.

Każda sala to inny kontynent – scenografia została tak zaprojektowana, aby możliwie realnie odzwierciedlać przyrodę danego regionu. Na powierzchni ok. 1000 mczeka ponad 145 gatunków, 264 dzikie zwierzęta oraz otaczający je świat roślin! Poznasz je podczas wyjątkowego spektaklu świetlno-dźwiękowego. Doskonale zaprezentowana opowieść o dzikich zwierzętach, wciągająca narracja oraz gra świateł i dźwięków budząca pobudza emocje, bawi i uczy. Ciekawostką jest możliwość dotknięcia futer wybranych zwierzaków różnych gatunków.

Pracownicy wystawy prowadzą warsztaty tematyczne, zajęcia edukacyjne z zakresu przyrody, zajęcia artystyczne nawiązujące do przedstawionych w muzeum eksponatów. Część zajęć prowadzona jest za pomocą prezentacji multimedialnych.

Wystawa jest częścią wybudowanego w 2015 roku kompleksu hotelowo-restauracyjnego, który znajduje się na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego. Odrestaurowany, powstały kilka lat temu z ruin Pałac w parku przy hotelu stanowi wizytówkę Poledna. Hotel wraz z restauracją i wystawą stanowi doskonałe miejsce na weekendowy pobyt zarówno rodzinny, jak i romantyczny czy biznesowy. Duży plac zabaw z tyrolką, malowniczy park nad jeziorem, strefa wellness z brodzikiem dla dzieci i bogata oferta zabiegów w SPA sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie. Elegancka Restauracja serwuje dania kuchni inspirowanej regionem. Miejsce gorąco rekomendowane na weekendowe pobyty.

Zapraszamy do przeczytania relacji z wystawy! 

Centrum Tradycji Mleczarstwa – Muzeum Mleka

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego mleko jest białe lub chcieliście dociec, skąd się wzięły dziury w serze – pędźcie do Grajewa! Tam z pewnością poznacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

W interaktywnym Muzeum Mleka zwiedzający mają okazję przekonać się, jak przez wieki wykorzystywano mleko w żywieniu, kosmetyce, medycynie oraz sztuce. Odważni mogą spróbować swoich sił w ręcznym dojeniu krowy, a dociekliwi szczegółowo prześledzić drogę mleka od indywidualnego rolnika do bezpośredniego odbiorcy mlecznych przetworów. Starszym z pewnością przypadnie do gustu nostalgiczna podróż do lat PRL-u, gdzie bary mleczne były elementem państwowej polityki.

Wszystkie elementy ekspozycji zostały zaprojektowane tak, by z jednej strony zachęcić zwiedzających do poszerzania wiedzy, a z drugiej – zagwarantować rozrywkę dla całej rodziny. Na koniec zwiedzania chętni mogą wziąć udział w multimedialnym quizie i wygrać drobny upominek.

Znakiem rozpoznawczym Muzeum jest pluszowa Krówka Matylda, która zaprasza dzieci do zwiedzenia ekspozycji oraz udziału w sobotnich, cyklicznych spotkaniach.

JUŻ TERAZ MOŻESZ PRZECZYTAĆ NA BLOGU RELACJĘ Z NASZEJ WIZYTY!

Europejskie Centrum Solidarności

Słowo „Solidarność” prawdopodobnie każdemu Polakowi znającemu historię współczesną kojarzy się z walką o wolność słowa, demokrację i obronę praw…

Bogate dziedzictwo Solidarności stoi otworem dla przybyszów z kraju oraz świata w Europejskim Centrum Solidarności – obiekcie, który kreuje polską tożsamość na arenie europejskiej! Centrum jest nowoczesną instytucją wykorzystującą narzędzia multimedialne, aby w jak najatrakcyjniejszy i najwiarygodniejszy sposób szerzyć ideały ruchu Solidarności takie, jak demokracja czy kultura dialogu. Instytucja pragnie za pośrednictwem starannie przygotowanej ekspozycji zachować w pamięci największe obywatelskie zwycięstwo narodu, jako pokojowej europejskiej rewolucji, będącej jednocześnie źródłem inspiracji dla ludzi nie żyjących w społeczeństwach otwartych i demokratycznych.

W Europejskim Centrum Solidarności na gości czeka jedna, obszerna stała wystawa w całości poświęcona tematyce związkowi Solidarności oraz ruchom opozycyjnym za pośrednictwem, których doszło do rewolucji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Podzielona jest na 2 piętra łącznie proponując 7 sal tematycznych. Poza ekspozycją stałą, obiekt oferuje również wystawy czasowe. Warto dodać, iż ECS jest ponadto ośrodkiem edukacyjnym i badawczo-naukowym z własnym archiwum, biblioteką i mediateką, a także przestrzenią publiczną, jako miejsca spotkań obywateli.

ARCHITEKTURA

PROJEKT BUDYNKU: PPW FORT SP. Z O.O. / WOJCIECH TARGOWSKI
WSPÓŁPRACA: DANUTA DĘBOWSKA, PIOTR MAZUR, ANTONI TARASZKIEWICZ, PAWEŁ CZARZASTY, EWA BARANOWSKA-BARENDT, MICHAŁ BYCZKOWSKI, ROKSANA CZARTOPOLSKA-BĘTLEJEWSKA, MICHAŁ GRABOWSKI, AGNIESZKA GRUDA, KALINA JUCHNEVIC, NATALIA LANDOWSKA, RENATA ŁOWIN, MAŁGORZATA SKRZYPEK-ŁACHIŃSKA, EWA STANISZEWSKA, JAKUB SZYCH, KAROLINA TARASZKIEWICZ, MATEUSZ TARGOWSKI, AGNIESZKA WALULIK, MAŁGORZATA ZBOIŃSKA
PROJEKT: 2007 – 2009 | REALIZACJA: 2014
PROJEKT EKSPOZYCJI: QUMAK
KOSZT REALIZACJI: 229,1 MLN ZŁ, W TYM DOFINANSOWANIE Z UE: 113 MLN ZŁ

Stocznia w nowej odsłonie.

Ogromny budynek ECS z oddali przypomina kadłub statku, dzięki czemu formą nawiązuje do swojej pierwotnej, przemysłowej funkcji. W konkursie na projekt obiektu brało udział 58 pracowni z całego świata. Wygrała gdańska pracownia Fort, która zaproponowała koncepcję stanowiącą nie tylko „opakowanie” dla liczącej  3000m2 ekspozycji, ale także stanowiącą sam w sobie eksponat i znak rozpoznawczy placówki. Członkowie jury tak uzasadniali swój wybór: “Ta praca najlepiej oddaje siłę i ducha Solidarności oraz przemysłowy charakter stoczni”.

Zastosowanie na szeroką skalę rdzawej stali kortenowskiej, pochylenie ścian, otwarta przestrzeń, stalowe ściany, a także liczne przeszklenia i specyficzne zastosowanie żaluzji od razu przywodzi obserwatorom na myśl konstrukcję statku. “Wykorzystanie [stali kortenowskiej] jest zgodne z założeniem estetycznym i symbolicznym projektu ECS. Cor-ten ma tu nawiązywać do krajobrazu stoczni, która sąsiaduje z budynkiem ECS-u. Przecież jej surowy, industrialny teren, kiedyś cały był usłany podobnymi, rdzewiejącymi blachami. Sięgając nieco głębiej, taki właśnie materiał to nawiązanie do prostoty i surowości idei Solidarności, która wywodzi się właśnie z tego stoczniowego pejzażu”. – wspomina Wojciech Targowski, główny architekt ECS. Istotnym elementem całości jest także woda, która od strony Placu Solidarności i pomnika Poległych Stoczniowców otacza bryłę. Ponadto plac przed ECS podzielony jest przez kanały, spływającą wodę można też odnaleźć na ścianach zagłębionego w ziemi korytarza, który prowadzi do jednego z wejść.

Industrialny charakter został utrzymany także wewnątrz obiektu: zwiedzający mogą natrafić na ciężkie, stalowe drzwi, metalowe siatki, a także rdzawe mostki i łączniki komunikacyjne, które prowadzą widza w rejon przeszklonych szczelin, dzięki którym możliwe jest oglądanie bryły ECS z różnych kątów i wysokości. Przełamaniem chłodnej, stoczniowej konwencji jest przestrzeń holu wejściowego, stanowiąca zielony skwer wypełniony przez rośliny, drzewa, trawniki oraz małą architekturę.

Miasto Gdańsk uhonorowało ECS nagrodą specjalną dla najciekawsze realizacji architektonicznej, jaka powstała w Gdańsku w latach 2011-2015.

JUŻ TERAZ MOŻESZ PRZECZYTAĆ NA BLOGU RELACJĘ Z NASZEJ WIZYTY!

 

Muzeum Ognia

Dzięki śmiałej i oryginalnej bryle obiektu z pewnością można powiedzieć, że jest to jedno z najbardziej unikatowych muzeów w całej Europie. Serwis architektoniczny Contemporist umieścił je w gronie 13 najciekawszych tego typu placówek świata. Doceniono nawiązania do tragicznej historii Żor,  kilka razy  doszczętnie zniszczonych przez pożary.  Ekspozycja poświęcona jest wieloaspektowemu spojrzeniu na ogień – od czasów prehistorycznych, aż po współczesność.

W Muzeum Ognia każdy widz od samego początku zachęcany jest do aktywności – nawet sam bilet wstępu jest formą quizu rozwiązywanego podczas wizyty. Edukacja i rozrywka spójnie przenikają się na każdym kroku, a zagadnienia prezentowane są w formie umożliwiającej samodzielną interakcję z eksponatem. Każdy element można dotknąć, poruszyć W trakcie wędrówki po pomieszczeniach napotkamy na jaskiniowców, próbujemy wywołać ogień i zapalić znicz olimpijski. Nie brakuje okazji do przekonania się o ogromnej sile żywiołu oraz poznania sposobów ugaszenia pożaru. Jedną z największych atrakcji jest ściana ognia, przez którą zwiedzający mogą przejść. Dla bardziej refleksyjnych gości przygotowano tzw. obszar duchowości, szeroko zgłębiający kulturowe aspekty ognia i ich znaczenie. Pasjonatów zagadnień naukowych, związanych z ogniem, ucieszy wiele aktywności w laboratorium entuzjastycznego profesora Pożogi, które aż roi się od stanowisk, umożliwiających zdobycie wiedzy poprzez eksperymenty.

ARCHITEKTURA

 

PROJEKT BUDYNKU: OVO ARCHITEKCI, BARBARA GRĄBCZEWSKA, OSKAR GRĄBCZEWSKI,
WSPÓŁPRACA: BEATA KOSOK, MARTA MUSIAŁ, AGNIESZKA KRZYSZTONEK, MARTYNA WOJTUSZEK
PROJEKT: 2009 -2013 | REALIZACJA: 2010-2015
PROJEKT EKSPOZYCJI: AD VENTURE MULTIMEDIALNE MUZEA
KOSZT REALIZACJI: 7,4 MLN ZŁ, W TYM PONAD 5,1 MLN ZŁ Z REGIONALNEGO PROGRAMU OPERACYJNEGO WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Najpierw była forma.

Niezwykły kształt budynku Muzeum Ognia powstał w wyniku trudności, które napotkali architekci na działce przeznaczonej pod budowę obiektu mającego w założeniach stać się wizytówką Żor. Analiza możliwości zabudowy, po uwzględnieniu obszarów ochronnych, sieci uzbrojenia i słabej nośności gruntu, doprowadziła architektów do bardzo nieregularnego kształtu, który wydawał się niemożliwy do funkcjonalnego zagospodarowania. Takie trudności prowadzą najczęściej do bardzo kreatywnych rozwiązań. I tak stało się w tym przypadku. Poszukiwania zaprowadziły architektów do historii miasta. Żory powstały na miejscu spalonego lasu, nękane licznymi pożarami, w tym najtragiczniejszym w skutkach w 1702, kiedy w ogniu zginęła połowa mieszkańców miasta. Sam źródłosłów nazwy miasta oznacza żar, pogorzelisko. Te fakty pozwoliły zobaczyć w skomplikowanym zarysie obszaru pod zabudowę pełzający ogień, który stał się podstawą całego projektu. Forma budynku zadecydowała o funkcji. Materiały miały zwizualizować żywioł. Ściany budynku pokryto ognistą miedzią, z kolei czarne posadzki i ściany wewnętrzne symbolizować mają wypalenie. Miedziana elewacja została dodatkowo pokryta lakierem HDP, by powstrzymać patynowanie i podkreślić grę światła. Jest ogień. Dosłownie i w przenośni.

Projekt został doceniony na arenie krajowej i międzynarodowej. Znalazł się w finale konkursu „Życie w architekturze” w 2015 roku promującego architekturę miejską, a także liczne nominacje w prestiżowych konkursach, w tym:
– do nagrody Miesa van der Rohe w 2017 roku;
– do nagrody SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich) za najlepszy budynek w Polsce w 2016 roku;
– o tytuł Architektury Roku Województwa Śląskiego w 2016 roku;
– o tytuł „Nowych 7 cudów Polski” – nominowany przez National Geographic.

Muzeum Ikon (Muzeum Podlaskie)

Ukryte znaczenie ikon przeniesie Cię w nieznaną i tajemniczą przestrzeń czekającą na odkrycie. Unikalny wizerunek Kościoła prawosławnego oraz monaster o długoletniej historii, w którym znajduje się muzeum, nakazują szukać wskazówek dotyczących obrazu świata w symbolice. Zanurz się w przestrzeń, w której duchowość i sztuka harmonijnie się przenikają!

Muzeum łączy w sobie 9 sal wystawowych z kolekcją około 300 ikon (najstarsze z XVIII w.), różnych przedmiotów sakralnych oraz fresków (łącznie ok. 1200 eksponatów). Całość to jednak coś więcej, niż standardowa ekspozycja przybliżająca widzom sztukę sakralną i jej znaczenie dla prawosławia. To przede wszystkim miejsce dające możliwość przeniesienia się w podróż pełną teologicznych znaczeń, tajemnic oraz odkryć. Narracja prowadzona przez zsynchronizowany dźwięk i światło wkomponowane w architekturę przypominającą rzymskie katakumby potęguje odczucia i emocje pojawiające się podczas zwiedzania. Muzeum Ikon pozwala widzowi w niestandardowy sposób doświadczyć świata sztuki chrześcijańskiej, docenić jej różnorodność i prześledzić jej rozwój.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Niezwykła historia i przemiany Hali Stulecia oraz architektoniczne projekty jutra to temat wokół którego zbudowana została przestrzeń edukacyjna Centrum Poznawczego. Dzięki wizualizacjom, grom, makietom i dotykowym ekranom masz okazję aby zapoznać się z fenomenem docenionego przez UNESCO obiektu oraz historią Wrocławia, która z pewnością Cię zafascynuje!

Klimatycznie zaaranżowane wnętrza skrywają sale wystawowe, które razem tworzą ścieżkę zwiedzania będącą opowieścią o architektonicznych i historycznych dziejach Hali Stulecia, Wrocławia, regionu i innych obiektów z listy UNESCO. W Pokoju Historycznym czeka na Ciebie wiele niespodzianek: pomieszczenie stylizowane na pracownię architektoniczną skrywa schowane w meblach panele dotykowe pełne ciekawostek, a stożkowa konstrukcja w centrum umożliwia obejrzenie filmów dokumentalnych dotyczących kulis budowy Hali Stulecia. Pokój edukacyjno-poznawczy to interaktywna podróż przez wrocławskie rozwiązania architektoniczne od X wieku do czasów współczesnych. Dzięki dotykowym mapom i planom możliwe jest zagłębienie się w proces rozbudowy miasta i stopniowego przeistaczania w metropolię, a także poznanie zabytków wrocławskiego modernizmu. Dorośli z pewnością znajdą tu wiele intrygujących faktów, ale nie brakuje też zabaw dla najmłodszych. W galerii odwiedzający mają możliwość spaceru po interaktywnej podłodze, a także pod kopułą hali mogą obejrzeć spektakl przygotowany z użyciem techniki video mappingu.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia to nie tylko wystawa stała, ale także szereg aktywności edukacyjnych organizowanych dla wszystkich grup wiekowych. Założeniem placówki jest bowiem tworzenie przestrzeni dla rozwoju nowych, twórczych modeli edukacji, propagowanie samodzielnego myślenia i uwrażliwianie na otoczenie.

ARCHITEKTURA

PROJEKT BUDYNKU: MAX BERG
REALIZACJA: 1911-1912
KOSZT REALIZACJI: 1,9 MLN MAREK

Początek żelbetu w architekturze

Hala Stulecia zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maxa Berga uznana została za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Wzniesiona zaledwie w 14 miesięcy była wówczas największą kopułą świata z rozpiętością 65 metrów. Pozbawiona ozdób i ornametów miała podkreślać w zamyśle Berga prawdę wykorzystanego do budowy materiału – żelbetu. Warto podkreślić, że w tamtych czasach użycie żelbetu nie było powszechne, a projekt budził liczne kontrowersje. Nie do końca wierzono architektowi, że hala będzie w stanie utrzymać się samodzielnie po odsunięciu rusztowań. Anegdota mówi, że ku zaskoczeniu i przerażeniu robotników Berg zaproponował złotą markę przechodniowi, który odkręci z nim pierwszą śrubę szalunku. Szalunek zdjęto, hala nie runęła. Od tamtej pory zaczęła się era zbrojonego betonu w architekturze.
Materiały użyte do budowy hali były jednak nieprzypadkowe. Cement (z opolskiej cementowni Silesia) używany do produkcji betonu przechodził restrykcyjne testy, dokonywano prób łamliwości stali, w miejscach najbardziej narażonych zastosowano granit strzegomski, a do wykonania stolarki okiennej użyto drewna żelazowego sprowadzonego z Australii. W efekcie nowatorskiego rozwiązania hala, tak jak życzył sobie tego Berg służy do dnia dzisiejszego mieszkańcom Wrocławia i jego gościom nieprzerwanie budząc zachwyt.

W 2006 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hevelianum

Poznaj fascynujący świat nauki! Tutaj każdy może być naukowcem, a do eksperymentowania i odkrywania wystarczy odrobina chęci… Ponadto Hevelianum to jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie przypadków zaadaptowania dawnych obiektów inżynierii wojskowej na rzecz działalności edukacyjnej i muzealnej. Z gdańskiego centrum nauki z pewnością byłby dumny nawet sam Jan Heweliusz!

Odrestaurowany kompleks Góry Gradowej skrywa interaktywne wystawy o tematyce związanej z astronomią, fizyką, przyrodą, matematyką i historią. Poznasz tu naukowe zagadnienia poprzez zabawę i samodzielnie wykonywane doświadczenia – każdy, niezależnie od wieku, znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego! Wybierz się w podróż na wystawie „Dookoła świata”, ujrzyj południowoamerykańską amazońską puszczę albo antarktyczną zorzę polarną. Przenieś się do przeszłości na wystawie historycznej „Wehikuł czasu – zabawy z historią”, poczuj niemalże swąd palącego się czarnego prochu i poznaj historię Fortu Góry Gradowej, w którym znajduje się centrum. Mało? Na wystawie „Z energią!” poznasz tajniki wytwarzania energii, a nawet wytworzysz ją sam. Na „Łamigłówce” rozwiążesz matematyczne zagadki. Na najmłodszych czeka wspaniała zabawa w Laboratorium Pana Kleksa. W Hevelianum nie zaznasz  ani krzty nudy!

PRZECZYTAJ NA BLOGU O NASZEJ WIZYCIE W LABORATORIUM PANA KLEKSA! 

I Z HEVELIANUM.

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

Czy wiesz dlaczego elektrownie wiatrowe powstają nad morzem? Jak powstaje paliwo do samochodu? Ile trzeba energii elektrycznej, aby zasilić domową żarówkę? Możesz zadawać sobie mnóstwo pytań, ale odpowiedzi na nie znajdziesz w jednym miejscu – Energetycznym Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Tutaj obcowanie z nauką staje się kreatywną formą spędzania czasu!

Tematem wiodącym wystawy znajdującej się w placówce ECN jest energia. Ekspozycja składa się 28 interaktywnych stanowisk, na których można samodzielnie eksperymentować. Wystawa została podzielona na trzy strefy o nazwach: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”. Trafisz tu np. na wielki kołowrót o wadze ponad 750 kilogramów, który przypomina kombajn górniczy. Aby go uruchomić, należy wykorzystać siłę ludzkich mięśni.

W obiekcie znajdują się też inne atrakcje. Można skorzystać z laboratorium „Generator Mocy” znajdującego się wewnątrz specjalnej kapsuły. Jest to miejsce, w którym podczas warsztatów popularnonaukowych możesz przeprowadzać m.in. eksperymenty chemiczne, fizyczne i biologiczne z pomocą i pod nadzorem edukatorów. Tutaj organizowane są także urodziny, spotkania, kursy, prezentacje. Świat nauki poznasz też w kinie, w którym wyświetlane są filmy w technologii 3D oraz w zewnętrznym ogrodzie z wieloma interaktywnymi atrakcjami, na przykład trampolinami, karuzelami, tyrolką czy równoważnią.

Przeczytaj naszą relację na blogu!

Park Nauki i Rozrywki

Chcesz zobaczyć jak wielkie były dinozaury, jesteś ciekaw jak wygląda praca paleontologa, albo masz ochotę na podróż w czasie? Wszystkie te atrakcje to tylko część z rozmaitych aktywności dostępnych w Parku Nauki i Rozrywki. Odwiedź jedyne na świecie muzeum zlokalizowane nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym i zobacz jak żył prehistoryczny człowiek!

Już z oddali zwiedzających intryguje budynek multimedialnego Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, w którym poznasz swoich przodków i fascynującą historię świata. Nowoczesna bryła architektoniczna to nic innego jak stacja dokująca dla statków kosmicznych, które zabierają turystów w długą podróż w czasie. Wyposażony w wirtualny hełm ruszysz w wyprawę składającą się z trzech etapów. Najpierw obfitujący  w gry i zabawy hol – poczekalnia oczekujących na odlot, a następnie prom kosmiczny, który wyniesie Ciebie na orbitę okołoziemską. Na koniec odwiedzisz wehikuł czasu, będący wyprawą z przewodnikiem po prehistorycznych czasach. Wtedy zobaczysz jak na przestrzeni tysiącleci zmieniał się człowiek, jego narzędzia i umiejętności. Dowiesz się, kim jesteśmy i jak przebiegała nasza ewolucja.

Druga część kompleksu to Jurapark – największy tego typu park tematyczny w Europie. Możesz przejść się ścieżką tematyczną, posłuchać opowieści przewodnika i obejrzeć aż 200 modeli 70 gatunków dinozaurów naturalnej wielkości. Możesz też wybrać się w podróż tunelem czasu przez miliardy lat istnienia Wszechświata, zwiedzić Pawilon Paleontologiczny z prawdziwymi szczątkami prehistorycznych gadów i Prehistoryczne Oceanarium, w którym staniesz oko w oko z ogromnym megalodonem. W ofercie Juraparku jest także park rozrywki, plac zabaw, Kino Emocji Cinema 5D, warsztaty paleontologiczne i lekcje muzealne.

Zoom Natury

Szukasz inspiracji i wytchnienia? Brak Ci kontaktu z przyrodą, której ciężko doszukać się w zatłoczonych metropoliach? Masz dość nieczystego powietrza, hałasu, zgiełku? A może zwyczajnie chcesz poznać coś nowego? Już nie musisz dalej szukać, bo ZOOM Natury PRZYBLIŻY Ci dokładnie to, czego potrzebujesz.

Nie ma w Polsce drugiego takiego miejsca. Jest jedyne w swoim rodzaju. Idealna synergia między tym, co ludzkie, a tym, co dała matka natura. To właśnie Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Na 10 hektarach powierzchni człowiek ciekawy świata odnajdzie tu wszystko, czego potrzebuje. To również fantastyczne miejsce dla rodzin z dziećmi, którzy pragną rozsądnie wykorzystać swój czas wolny.

Na terenie Zoomu Natury odnaleźć można inspirujący park rekreacyjny, szeroką na 500m plażę piaszczystą nad Zalewem Janowskim, pasaże spacerowe z fontannami, bulodrom, ścieżki rowerowe, a nawet zewnętrzne siłownie. Jakby tego było mało, park zrzesza największy park linowy w kraju oraz kilka jednostek edukacyjno-laboratoryjnych. Każda funkcjonuje w oparciu o konkretną dziedzinę tematyczną, jak np. „Runo Leśne”, „Awifauny i Troposfery”, a także „Energia i Recykling”, wyjaśniając odwiedzającym problematykę badawczą. Całość podsumowują kawiarenki, sala kinowa, oferta edukacyjna dla młodzieży i dorosłych oraz baza noclegowa chcąca ugościć ludzi, dla których kilka godzin zwiedzania parku to zdecydowanie za mało.

ARCHITEKTURA

PROJEKT BUDYNKU: NIZIO DESIGN INTERNATIONAL
PROJEKT: 2013 | REALIZACJA: 2015
PROJEKT EKSPOZYCJI: NIZIO DESIGN INTERNATIONAL
KOSZT REALIZACJI: 21,3 MLN ZŁ, DOFINANSOWANIE Z UE: OK. 14 MLN ZŁ

Architektura wtopiona w naturę

Pierwsza w Polsce interaktywna placówka poświęcona środowisku naturalnemu i ekologii to łącznie 6 obiektów, w których mieszczą się m.in. nowoczesne laboratoria oraz ekspozycje multimedialne. Kompleks zlokalizowany jest na ponad 10-hektarowej powierzchni nad zalewem – całość została tak zaprojektowana, aby maksymalnie podporządkować architekturę naturze i wykorzystywać maksymalnie dużo ekologicznych technologii.

Na szczególną uwagę zasługują zastosowane w projekcie materiały: tam, gdzie tylko było możliwe użyto naturalnych lub recyklingowych surowców. Ściana z odpadów, instalacje elektryczne z puszek czy mozaika z odzyskanego szkła to tylko kilka z przykładów wtórnego użycia odpadów. Jako ozdobne elementy wnętrza służą na przykład lokalne kamienie i pnie różnych gatunków drzew. Ponadto we wszystkich budynkach zainstalowane zostały pompy ciepła pozwalające na ograniczenie zużycia surowców takich, jak gaz czy oleje opałowe, a ciepła woda używana w pomieszczeniach sanitarnych pochodzi wytwarzana jest z użyciem paneli solarnych i fotowoltaicznych.

Konstrukcja kompleksu jest bardzo dynamiczna – żelbetowa forma zwieńczona drewnianym, ażurowym zadaszeniem  symbolizuje las. Całość ma sprawiać wrażenie, jak gdyby poszczególne obiekty wyrastały z ziemi, a pokrywające je pnącza sprawić, że idealnie wtapiają się w otaczający krajobraz i zespalają z nim. Dach budynku wyposażony w elementy małej architektury jest wykorzystywany jako miejsce wypoczynku, mogące także pełnić funkcję punktu widokowego. „Chcieliśmy stworzyć nowoczesny obiekt, w którym zabawie i rekreacji towarzyszy nauka, zdobywanie wiedzy o bogactwie przyrody. Kubatury zostały zaprojektowane tak, by nie dominowały nad otoczeniem. Sprawiają wrażenie wtopionych i scalonych z niezwykłym naturalnym krajobrazem okalającym wody Zalewu Janowskiego. Ideą było wykorzystanie potencjału i kontekstu miejsca, które jest całkowicie zanurzone w naturze, przyjazne jej i zwiedzającym” – mówi Mirosław Nizio, szef pracowni Nizio Design International.

Zoom Natury otrzymał następujące nagrody:
– nagroda dla najlepszego w Europie obiektu typu Leisure Architecture – konkurs International Property Awards
– nagroda w plebiscycie Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich 2015 w kategorii Edukacja