Dowiedz się więcej o ludzkim mózgu

Redakcja

5 stycznia, 2024
Ludzki mózg składa się z miliardów neuronów. Neurony te komunikują się ze sobą za pomocą impulsów elektrycznych, które umożliwiają mózgowi przetwarzanie informacji i podejmowanie decyzji. Struktura mózgu różni się u poszczególnych osób w zależności od takich czynników jak wiek i płeć.

Jak można wspomagać pracę mózgu?

Chociaż dokładne mechanizmy funkcjonowania mózgu nie zostały jeszcze w pełni poznane, istnieją dowody potwierdzające tezę, że prawidłowo funkcjonujący mózg jest niezbędny dla optymalnego zdrowia fizycznego, psychicznego i emocjonalnego. Badania wykazały, że pewne zachowania mogą wspomagać zdrowie mózgu na wiele sposobów. Na przykład, regularne ćwiczenia fizyczne zostały powiązane z lepszym funkcjonowaniem poznawczym u starszych osób dorosłych poprzez zwiększenie przepływu krwi do mózgu, a uczestnictwo w działaniach społecznych, takich jak rozmowy i spotkania towarzyskie, może pomóc w budowaniu połączeń między różnymi obszarami mózgu. Ponadto wykazano, że zdrowa dieta bogata w złożone węglowodany i inne składniki odżywcze poprawia funkcje poznawcze u starszych osób.

Co powoduje zaburzenia funkcjonowania mózgu?

Dysfunkcja mózgu jest spowodowana uszkodzeniem mózgu. Uszkodzenia mogą być spowodowane przez wiele czynników, począwszy od urazu głowy, a skończywszy na infekcji. Dysfunkcja mózgu może być również spowodowana przez choroby takie jak choroba Alzheimera lub choroba Huntingtona. Do najczęstszych przyczyn dysfunkcji mózgu należą: udar mózgu, uraz mózgu, padaczka, stwardnienie rozsiane i demencja. Wiadomo, że wiele leków powoduje dysfunkcję mózgu, w tym niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Dysfunkcja mózgu może być również spowodowana odstawieniem alkoholu lub ciężkim stosowaniem narkotyków rekreacyjnych. Ponadto wykazano, że niektóre pokarmy i napoje powodują dysfunkcję mózgu u niektórych osób. Przykłady obejmują niektóre napoje zawierające kofeinę i czerwone wino.

Co się dzieje w mózgu podczas myślenia?

Myślenie to proces, który obejmuje szereg funkcji mózgu, w tym analizę, rozumowanie i rozwiązywanie problemów. Myślenie odgrywa kluczową rolę w wielu aspektach naszego życia, w tym w naszej zdolności do uczenia się nowych informacji i podejmowania decyzji. Kiedy myślimy, neurony w naszym mózgu komunikują się ze sobą za pomocą sygnałów elektrycznych. Gdy myślimy o jakimś pomyśle lub problemie, więcej neuronów zapala się razem, co wytwarza więcej energii elektrycznej. Ta energia elektryczna przepływa przez ścieżki w mózgu i ostatecznie trafia do mięśni, gdzie może być wykorzystana do poruszania ciałem lub wykonywania czynności. Te sygnały elektryczne są przesyłane z neuronu do neuronu poprzez ścieżki w mózgu. Są one przenoszone wzdłuż maleńkich kanałów zwanych aksonami i dendrytami. Aksony przenoszą informacje z jednego neuronu do drugiego, natomiast dendryty odbierają wiadomości od innych neuronów. Kiedy myślenie odbywa się w Twojej głowie, te ścieżki aksonów i dendrytów są w zasadzie jak przewody, które przenoszą impulsy elektryczne (prąd) z jednego miejsca do drugiego. Impulsy te podróżują wzdłuż ścieżek przez maleńkie szczeliny zwane synapsami. W każdej synapsie jeden neuron wysyła impuls w dół swojego aksonu i otrzymuje impuls w górę swojego dendrytu od innego neuronu. Impulsy te powodują niewielkie zmiany w jednej komórce (komórce postsynaptycznej), która może pobudzać lub hamować aktywność tej komórki poprzez zmianę jej progu napięcia (na przykład).

Polecane: