Centrum Poznawcze Hali Stulecia

Niezwykła historia i przemiany Hali Stulecia oraz architektoniczne projekty jutra to temat wokół którego zbudowana została przestrzeń edukacyjna Centrum Poznawczego. Dzięki wizualizacjom, grom, makietom i dotykowym ekranom masz okazję aby zapoznać się z fenomenem docenionego przez UNESCO obiektu oraz historią Wrocławia, która z pewnością Cię zafascynuje!

Klimatycznie zaaranżowane wnętrza skrywają sale wystawowe, które razem tworzą ścieżkę zwiedzania będącą opowieścią o architektonicznych i historycznych dziejach Hali Stulecia, Wrocławia, regionu i innych obiektów z listy UNESCO. W Pokoju Historycznym czeka na Ciebie wiele niespodzianek: pomieszczenie stylizowane na pracownię architektoniczną skrywa schowane w meblach panele dotykowe pełne ciekawostek, a stożkowa konstrukcja w centrum umożliwia obejrzenie filmów dokumentalnych dotyczących kulis budowy Hali Stulecia. Pokój edukacyjno-poznawczy to interaktywna podróż przez wrocławskie rozwiązania architektoniczne od X wieku do czasów współczesnych. Dzięki dotykowym mapom i planom możliwe jest zagłębienie się w proces rozbudowy miasta i stopniowego przeistaczania w metropolię, a także poznanie zabytków wrocławskiego modernizmu. Dorośli z pewnością znajdą tu wiele intrygujących faktów, ale nie brakuje też zabaw dla najmłodszych. W galerii odwiedzający mają możliwość spaceru po interaktywnej podłodze, a także pod kopułą hali mogą obejrzeć spektakl przygotowany z użyciem techniki video mappingu.

Centrum Poznawcze Hali Stulecia to nie tylko wystawa stała, ale także szereg aktywności edukacyjnych organizowanych dla wszystkich grup wiekowych. Założeniem placówki jest bowiem tworzenie przestrzeni dla rozwoju nowych, twórczych modeli edukacji, propagowanie samodzielnego myślenia i uwrażliwianie na otoczenie.

ARCHITEKTURA

PROJEKT BUDYNKU: MAX BERG
REALIZACJA: 1911-1912
KOSZT REALIZACJI: 1,9 MLN MAREK

Początek żelbetu w architekturze

Hala Stulecia zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maxa Berga uznana została za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. Wzniesiona zaledwie w 14 miesięcy była wówczas największą kopułą świata z rozpiętością 65 metrów. Pozbawiona ozdób i ornametów miała podkreślać w zamyśle Berga prawdę wykorzystanego do budowy materiału – żelbetu. Warto podkreślić, że w tamtych czasach użycie żelbetu nie było powszechne, a projekt budził liczne kontrowersje. Nie do końca wierzono architektowi, że hala będzie w stanie utrzymać się samodzielnie po odsunięciu rusztowań. Anegdota mówi, że ku zaskoczeniu i przerażeniu robotników Berg zaproponował złotą markę przechodniowi, który odkręci z nim pierwszą śrubę szalunku. Szalunek zdjęto, hala nie runęła. Od tamtej pory zaczęła się era zbrojonego betonu w architekturze.
Materiały użyte do budowy hali były jednak nieprzypadkowe. Cement (z opolskiej cementowni Silesia) używany do produkcji betonu przechodził restrykcyjne testy, dokonywano prób łamliwości stali, w miejscach najbardziej narażonych zastosowano granit strzegomski, a do wykonania stolarki okiennej użyto drewna żelazowego sprowadzonego z Australii. W efekcie nowatorskiego rozwiązania hala, tak jak życzył sobie tego Berg służy do dnia dzisiejszego mieszkańcom Wrocławia i jego gościom nieprzerwanie budząc zachwyt.

W 2006 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Współczesne Wrocław

Muzeum w zaadaptowanym schronie przeciwlotniczym? Dlaczego nie! Zanurz się w unikatowej kolekcji międzynarodowej oraz  lokalnej sztuki współczesnej we wrocławskim Muzeum Współczesnym. Kolor, kształt, faktura – tutaj każdy detal ma znaczenie!

MWW oferuje szereg wystaw czasowych oraz dwie wystawy stałe: Archiwum Jerzego Ludwińskiego oraz Stanisława Dróżdża – Pojęciokształty. Pierwsza stanowi swoisty hołd dla intelektualnej spuścizny Jerzego Ludwińskiego, a także wprowadza w świat wrocławskiej i polskiej sceny artystycznej II połowy XX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje potrójna struktura ekspozycji określanej jako przestrzeń ekspozycyjno-badawcza: przenikają się w niej elementy wystawy, archiwum oraz magazynu sztuki. Druga stała ekspozycja MWW poświęcona jest pojęciokształtom, czyli poetyckiej twórczości Stanisława Dróżdża – autora muralu Klepsydra widocznego na fasadzie MWW.
Popularnością cieszy się także ogólnodostępna przestrzeń określana jako Samoobsługowe Muzeum. Jest to interaktywna, panoramiczna instalacja złożona z ruchomych elementów umożliwiających kreowanie różnorodnych wizualnych kompozycji. Każdy z gości odwiedzających MWW ma okazję do współtworzenia wielkoformatowego dzieła, zachęcającego do zabawy i refleksji nad istotą obrazu.

Szczególnie efektowna wizualnie części ekspozycji to Beautiful Tube, czyli kontrastująca z industrialnym wystrojem muzeum bajecznie kolorowa, geometryczna przestrzeń spotkań. To właśnie tutaj mają miejsce  wydarzenia takie, jak dyskusje, debaty, wykłady, warsztaty czy pokazy filmowe, będące częścią realizowanego przez MWW programu społecznego. Co ciekawe, odwiedzający są tutaj odcięci od zewnętrznych bodźców: światło dzienne nie ma tu dostępu, a dzięki grubym ścianom schronu telefony tracą zasięg!

Humanitarium

Zatrzymaj się tutaj na chwilę i odkryj tajniki nauk ścisłych. Przekonasz się, że nie trzeba być wcale „matematycznym mózgiem” lub „ścisłowcem”, aby zostać mistrzem dziedzin nauki wymagających liczenia. Interaktywne eksponaty oraz liczne formy warsztatowe, w tym możliwość prowadzenia doświadczeń nauczą Cię logicznego myślenia i dadzą Tobie oraz Twoim pociechom wiele radości z czerpania wiedzy w Humanitarium.

Kupując bilet wstępu do wrocławskich Ogrodów Doświadczeń, otrzymujecie mnóstwo frajdy z możliwością korzystania z gier i zabaw, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale też uczą.
W placówce znajdziecie takie atrakcje jak gry podłogowe, fascynująca wystawa „Szkiełko i oko – tajemnice optyki” oraz różnorodne warsztaty tematyczne prowadzone w laboratoriach.
Po wyjściu z Humanitarium to co wydaje się na pozór skomplikowane, na przykład optyka, staje się niezwykle proste. W trakcie spacerowania po ścieżce edukacyjnej zetkniesz się z 25 stanowiskami, przedstawiającymi różne zagadnienia z konkretnych naukowych zagadnień, takich jak rozszczepienie światła i wiele innych. Od tej pory będziesz wiedział, czym jest chociażby ciśnienie hydrostatyczne, a dzięki osobistym doświadczeniom i emocjom, zapamiętasz te fakty na całe życie.

W Ogrodach Doświadczeń wolny czas świetnie spędzą zarówno dzieci, jak i dorośli w różnym wieku. W tym miejscu możesz też zorganizować urodzinową imprezę i kupisz dla maluchów edukacyjne zabawki i książki w sklepie „Od smyka do matematyka”.

Muzeum Pana Tadeusza

„Litwo, ojczyzno Moja! Ty jesteś jak zdrowie…”-  te słowa pewnie niejednokrotnie recytował bez zająknięcia każdy uczeń na zajęciach języka polskiego. Teraz możesz lepiej zapoznać się ze spuścizną Adama Mickiewicza, niekoniecznie siedząc w szkolnej ławie. Muzeum Pana Tadeusza to miejsce na mapie prawdziwego turysty, nie tylko wielbiciela literatury! Rozpocznij przygodę z poematem naszego narodowego wieszcza i odkryj go na nowo. Muzeum w sposób nowoczesny ukazuje arcydzieło oraz rolę jego autora w odniesieniu do realiów społeczno-kulturowych epoki. Wystawa łączy poemat Mickiewicza z sytuacją ówczesnej Europy oraz z polską tradycją walki o niepodległość. Podzielono ją na dwie części tematyczne.

Pierwsza, zatytułowana „Rękopis Pana Tadeusza” stanowi opowieść wprowadzającą w świat epoki romantyzmu. Można tam znaleźć najcenniejszy rękopis zbiorów Ossolineum, jak i zapoznać się
z kontekstem kulturowym dzieła Mickiewicza, ale też czasów jego tworzenia. Dowiesz się, jak szlachcice prowadzili swoje ziemiańskie życie, jakie były ich obyczaje, jaka była wymowa mickiewiczowskiego poematu i zrozumiesz słowo „wolność”, do którego tak często odnosił się autor w „Panie Tadeuszu”. Wszystko to w multimedialnej i przyjemnej dla oka oprawie.
Druga część wystawy jest nie mniej ciekawa, gdyż dotyczy czasów bardziej nam współczesnych. Jest to opowieść o polskiej historii XX wieku, oparta na losach Władysława Bartoszewskiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Ich życiorysy były naznaczone koniecznością walki o niepodległość Polski, zarówno w 1939 roku, jak i w 1989. Obie niezmiernie ważne postaci przekazały pod koniec swojego życia ogromne zbiory dokumentujące ich działalność do Ossolineum.

W muzeum dostępne są organizowane również warsztaty muzealne, spacery tematyczne, kameralne koncerty, niedzielne oprowadzanie i wiele wydarzeń, z którymi można zapoznać się na stronie www.

Hydropolis

Jeden z czterech głównych żywiołów będący niezbędnym elementem naszego organizmu, a także niezastąpionym składnikiem do życia – to oczywiście woda. Ale czy woda jest naprawdę tak oczywista? Jej świat skrywa w sobie wiele tajemnic, zagadnień oraz ciekawostek, których nie sposób wyobrazić sobie nawet w najśmielszych snach. Tylko w Hydropolis poznasz ją z każdej możliwej perspektywy!

Interaktywne instalacje, narzędzia multimedialne, a także wierne repliki i modele to tylko niektóre z elementów składających się na wspaniałą ekspozycję prowadzącą w głąb wodnego świata. Muzeum, jak i również XIX-wieczny podziemny zbiornik wody czystej o powierzchni 4000 m²to, aż 9 wystaw poświęconych konkretnej tematyce związanej z żywiołem wody. Wodne wynalazki z czasów starożytnych, powstanie żywiołu na planecie, relacje cieczy z organizmem ludzkim, życie w głębinach oceanów, a także ewolucja istotnych żywych na przestrzeni miliardów lat to tylko niektóre treści czekające dla odwiedzających na poznanie.

Centrum Edukacji Ekologicznej, jak sama nazwa wskazuje jest również instytucją prężnie działającą pod kątem edukacyjnym. Z tego względu obiekt oferuje niezwykle ciekawą ofertę edukacyjnym dla dzieci i młodzieży w postaci warsztatów tematycznych przygotowujących młode umysły na potężny zastrzyk wiedzy dotyczącej żywiołu wody. Poza tym jest miejsce odpoczynku dla zwiedzającym z bazą gastronomiczną oraz kącikiem dla dzieci.

JUŻ TERAZ MOŻESZ PRZECZYTAĆ NA BLOGU RELACJĘ Z NASZEJ WIZYTY!