Niewidzialna wystawa

Czy przeszło Ci kiedykolwiek przez myśl co naprawdę czują niewidomi? Jak postrzegają otaczający ich świat? Jeśli chcesz się przekonać to Niewidzialna Wystawa powstała właśnie dla Ciebie!

Niewidzialna Wystawa to interaktywna przygoda zabierająca odwiedzającego w niewidzialny świat, w którym Twoim największym sprzymierzeńcem są wszystkie zmysły oprócz… wzroku. Zobaczysz na własnej skórze, jak żyje się i zmaga z codziennymi obowiązkami nie mając możliwości wsparcia się wzrokiem. A jeżeli ciężko będzie Ci poradzić sobie z tym wyzwaniem, nie przejmuj się… Twoim przewodnikiem będą osoby, którym nie są obce takie warunki.

Wystawa zmusza do wytężenia zmysłów, na co dzień odciążonych przez wzrok. Charakter obiektu pozwala lepiej zrozumieć świat i potrzeby osób niewidomych oraz niedowidzących. Nauczysz się poruszać w miejskim zgiełku, w mieszkaniu, sprawdzisz także czy jesteś w stanie poradzić sobie w zatłoczonym barze.Specjalnie przygotowana kompozycja zapachów i dźwięków pokaże Ci, że „nawet świat w ciemności może być piękny i pełny”.

Centrum Nauki Kopernik

Szukasz obiektu unikalnego w skali europejskiej? A może szukasz inspiracji do zdobycia nowej wiedzy, nowych doświadczeń? Masz wiele pytań odnośnie nauki i do dziś nie znasz na nie konkretnej odpowiedzi?

Jesteś, zatem w dobrym miejscu, bo Centrum Nauki Kopernik ma Ci wiele do zaoferowania i tylko od Ciebie zależy „ile z tego weźmiesz”!
W centrum Kopernika znajdziesz 6 stałych wystaw (jak i również czasowe), co daje ponad 400 eksponatów pogrupowanych tematycznie, a całość zazębia profesjonalnie dobrana oprawa multimedialna i interaktywna. Ty decydujesz, w jaki sposób poruszasz się po obiekcie i co chcesz poznać, chociaż zawsze możesz skorzystać ze stałej ścieżki zwiedzania lub z pomocy animatorów.
Centrum zaznajomi Cię za pośrednictwem interaktywno-multimedialnych rozwiązań z zakresunauk dotyczących ruchu w ujęciu fizyki, człowieka oraz otaczającego go świata, historii ludzkości, jak i zjawisk psychologicznych, a także socjologicznych. To jednak tylko niektóre atrakcje, które czekają na odwiedzających.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Poznałeś już dzieje ludności żydowskiej w Polsce sięgające ponad 1000 lat? A może przyciągnęła Cię tutaj niebagatelna architektura muzeum? Powody są nieistotne, ponieważ my damy Ci nowe, aby zobaczyć muzeum na własne oczy!

Muzeum jest prawdziwą skarbnicą wiedzy dotyczącej długiej historii polsko-żydowskiej. Z jednej strony to obiekt, po którego przekroczeniu bram otwiera się świat pełen zawiłych tajemnic, autentycznych wydarzeń, ciekawych niuansów i historycznych faktów tłumaczących odwiedzającemu, dlaczego historia polskich Żydów jest na tyle istotna, aby poświecić jej tak okazałą budowlę. Z drugiej strony to miejsce dialogu, a także spotkań ludzi chcących poznać i zrozumieć żydowską kulturę. Narzędzia multimedialne oraz możliwość interakcji tylko ułatwia podróż w czasie, wśród zagadnień kultury mającej znaczny wpływ na obraz dzisiejszej Polski. Najważniejsze, co odróżnia POLIN od innych muzeów przedstawiających tematykę kultury semickiej to fakt, iż muzeum w Warszawie nie skupia się wyłącznie na czasach wojen światowych oraz Holocaustu. Ukazuje przede wszystkim wkład społeczności żydowskiej w rozwój nauki, kultury i gospodarki polskiej.

Instytucja oferuje osiem galerii chronologicznie przedstawiając dzieje żydowskiej kultury na polskich ziemiach, od czasów osadnictwa, po złoty wiek i czas zagłady, aż do dnia dzisiejszego. Całokształt zwieńczają wystawy czasowe oraz wirtualne, a także możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji lub z pomocą przewodnika.

ARCHITEKTURA

PROJEKT BUDYNKU: RAINER MAHLAMAKI | LAHDELMA & MAHLAMÄKI ARCHITECTS
WSPÓŁPRACA: KURYŁOWICZ & ASSOCIATES
PROJEKT: 2005 | REALIZACJA: 2009-2012
PROJEKT EKSPOZYCJI: EVENT COMMUNICATIONS, NIZIO DESIGN INTERNATIONAL
KOSZT REALIZACJI:  OK. 400 MLN ZŁ

Najwyższej klasy architektura. Budzi zachwyt, a jednocześnie uspokaja.

Do konkursu na projekt budynku siedziby muzeum POLIN zgłosiło się ponad 100 pracowni z całego świata. Wybrano 11 pracowni do przedstawienia swoich projektów, wśród nich m.in. Zvi Hecker Architects (Niemcy), Kengo Kuma & Associates (Japonia) czy Studio Daniel Libeskind (USA). Projekt autorstwa Fina Rainera Mahlamäkiego urzekł jury powściągliwością i umiarem, z jakimi potraktował historię polskich Żydów.

Budynek, który powstał w sercu dawnej dzielnicy żydowskiej, później przekształconej w getto zaprojektowano jako prostą, pokrytą miedzią i szkłem bryłę. Architektura spokojna na zewnątrz, wewnątrz zamienia oblicze dzięki dynamicznie falującej szczelinie fizycznie dzielącej cały budynek na część wschodnią i zachodnią, a metaforycznie stanowiącej symbol przerwanej historii polskich Żydów przez Holocaust. Monumentalny hol, zalewany światłem przez przeszkloną fasadę stanowił wyzwanie architektoniczne. Oceniono, że była to największa realizacja ściany krzywoliniowej w Europie, za którą polski wykonawca SPB Torkret otrzymał nagrodę amerykańskiej organizacji branżowej American Shotcrete Association za najlepszy projekt zrealizowany poza USA – Oustanding Shotcrete Project of the Year.

Budynek muzeum powstał na planie kwadratu, który przylega do analogicznego kwadratu placu przy pomniku Bohaterów Getta, a bryła powtarza kształty okolicznych domów i pomnika. Główne wejście uzyskało kształt litery hebrajskiej litery taw, od której zaczynają się m.in. hebrajskie słowa tarbut czyli kultura czy  toldot czyli historia. Gmach dzięki pokaźnym przeszkleniom otwiera się na otaczający go park. Szczególne wrażenie robi widok ze wschodniego majestatycznego okna na rosnące na podwyższeniu drzewo.

Projekt muzeum niezmiennie zachwyca i otrzymuje liczne wyróżnienia. Znalazł się m.in. w półfinale międzynarodowego konkursu architektonicznego Mies van der Rohe w 2015 roku, a także otrzymał:

– nagrodę  Property Design Awards 2016 w kategorii Bryła-obiekt sfery publicznej podczas 4 DESIGN DAYS w Katowicach;
– czeską nagrodę architektoniczną Stavba Roku 2016;
– Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy dla najlepszych budynków z lat 2001-2014 – nagroda w kategorii Architektura użyteczności publicznej (obiekt publiczny);
– nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów RP w 2014;
– nagrodę Stowarzyszenia Architektów RP za najlepszy obiekt architektoniczny wzniesiony ze środków publicznych pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej;
– Finlandia Prize for Achitecture 2014 przyznawanej przez Fińskie Stowarzyszenie Architektów (SAFA);
– pierwszą nagrodę w konkursie Eurobuild Awards za najlepszy projekt budynku komercyjnego lub użyteczności publicznej w kategorii Architectural Design of the Year 2013;
– prestiżową nagrodę International Architecture Award 2008  – Chicago Athenaeum: Museum of Architecture and Design.

 

Muzeum Powstania Warszawskiego

Nie trzeba wyjaśniać, czym była II wojna światowa ani jakie konsekwencje za sobą poniosła wobec dzisiejszego świata. Trzeba natomiast pokazywać współczesnym pokoleniom bohaterstwo oraz historię powstańców warszawskich, których wielu poświęciło własne życie w walce o niepodległość stolicy oraz kraju. Nic nie ukazuje tego wiarygodniej niż Muzeum Powstania Warszawskiego!

Muzeum skupia interaktywną ekspozycję przedstawiającą losy powstańców z okresu II wojny światowej. Posiada bogate wystawy stałe opowiadające o życiu ludności, zarówno podczas powstania, przed nim, jak i po. Wykorzystano także narzędzia multimedialne w postaci odpowiedniego oświetlenia czy dźwięku, tak by zwiedzający poczuł obecnośćw Powstańczej Stolicy z okresu 1944 roku.

Całość dopełnia wiele stworzonych na potrzeby muzeum eksponatów czy sal jak np. rekonstrukcja kanałów ściekowych, po których poruszali się powstańcy, dostępnych do użytku dla zwiedzających. To także Kino Palladium, w którym wyświetlane są kroniki filmowe czy jedyna w Polsce „Sala Małego Powstańca” z teatrzykiem, gdzie dzieci poznają historię wcielając się w rolę sanitariuszy czy listonoszy.

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i funkcjonuje nieprzerwanie, jednak już wkrótce zyska ono nową imponującą siedzibę projektu warszawskiego biura architektonicznego WXCA. Nowy budynek oznacza jednocześnie nowoczesne ekspozycje i ciekawszy sposób dotarcia do odbiorcy.

Muzeum Wojska Polskiego stanie w środku Cytadeli na warszawskim Żoliborzu, a wraz z budynkiem Muzeum Historii Polski stanowić będą wspólny kompleks. Całość inwestycji realizowana jest w oparciu o projekty biura WXCA.

Wszystkie zbiory Muzeum zostaną przeniesione do nowych obiektów w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej w 2020 roku. Otwarcie jednak ma nastąpić szybciej.

Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki na warszawskim Placu Konesera to interaktywne galerie, przewodnicy z pasją oraz możliwość degustacji Polskich Wódek. Muzeum oferuje tematyczne moduły szkoleniowe prowadzone przez profesjonalnych barmanów. Wyjątkowe przestrzenie zabytkowego budynku dawnego Zakładu Rektyfikacji sprzyjają organizacji warsztatów, konferencji oraz imprez wieczornych. Muzeum mieści również kameralną salę kinową oraz klimatyczny koktajl bar: Koneser Bar ¾.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Otwarcie muzeum planowane jest na 2019 rok. Ma ono stanowić nowoczesną przestrzeń wystawienniczą skłaniającą do twórczej refleksji na temat polskiego patriotyzmu i współczesnej historii Polski.

Projekt Muzeum opracowała katowicka pracownia M.O.C. Architekci. Trwają już także prace nad aranżacją wystawy stałej.

Muzeum Fryderyka Chopina

Nie ma go wśród nas już ponad półtora wieku, a mimo to jego dzieła do dziś zachwycają i są inspiracją dla współczesnych pianistów. Człowiek o fascynującej biografii, w której nie tylko cześć artystyczna zasługuje na Twoją uwagę. Mowa oczywiście o Fryderyku Chopinie, jednym z najwybitniejszych kompozytorów w historii.

Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie jest unikatowym obiektem w skali europejskiej traktującym o pianiście, ponieważ za pośrednictwem narzędzi multimedialnych oraz stanowisk interaktywnych łączy wiedzę ze sztuką. Obiekt pobudza wszystkie ludzkie zmysły (np. słuch, wzrok, zapach), aby możliwe jak najwiarygodniej doświadczać tego kim był i jak żył kompozytor.

Na terenie obiektu znajdziemy 10 wystaw stałych oraz jedno piętro w całości poświęcone wystawom czasowym. Za ich pośrednictwem poznamy dokładnie twórczość kompozytora (laboratorium odsłuchowe), zobaczymy jego rękodzieła czy przedmioty osobiste, poznamy skomplikowane relacje z liczącymi się kobietami w jego życiu oraz miejsca, w których żył, na co dzień. A to tylko część atrakcji czekających na Ciebie!

Muzeum Historii Polski

Budynek Muzeum Historycznego Polski zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA powstanie w zespole muzealnym, do którego należeć będzie już istniejące Muzeum X Pawilonu, Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego.

Wystawa stała Muzeum, która ma być jedną z największych przestrzeni wystawienniczych w kraju, ma opowiadać 1000 lat naszej historii przy wykorzystaniu zarówno oryginalnych zabytków, jak  i scenografii i multimediów.