Centrum Dziedzictwa Szkła

Zapraszamy do nowoczesnego, interaktywnego Centrum na fascynującą opowieść o historii szklanego warsztatu, a także o jej tworzeniu. Do głównych atrakcji krośnieńskiej placówki należą efektowne, odbywające się na oczach publiczności pokazy produkcji i zdobienia szkła. Zwiedzający mogą brać w nich czynny udział, na przykład wydmuchując szklane bańki, grawerując albo malując na szkle.

W piwnicach przedprożnych znajduje się ekspozycja najcenniejszych dzieł szklanej sztuki, wykonanych przez artystów związanych z Krosnem lub pochodzących z niego (m.in. Stanisława, Pawła oraz Stanisława Jana Borowskich, Jerzego i Mateusza Marajów czy Henryka i Rafała Ryszów, Pati Dubiel, Agnieszki Leśniak-Banasiak, Witolda Śliwińskiego). W tej części znajduje się również sala „Szkło w fizyce”, w której eksponowane są szklane rekwizyty, np. soczewki, kalejdoskop, światłowody. Za ich pomocą można poznać fizyczne właściwości szkła. W piwnicach zobaczycie również przykłady szkła wyprodukowanego dla światowych marek, takich jak weneckie Murano, w którym początki przemysłu szklarskiego datuje się nawet na koniec XIII wieku.

Pokazy formowania szkła, jego zdobienia, warsztaty dla turystów, wreszcie wystawy stałe i czasowe składają się na bogatą ofertę, z której warto skorzystać. Na turystów czeka też sklep firmowy, a w nim bogactwo szklanych pamiątek, biżuterii, szkieł dekoracyjnych i użytkowych. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.